ODJAZD POCIĄGU ZE STACJI DABRÓWKA MAŁA

Może ktoś pamięta film uważany za początek kina - "Wjazd pociągu na stację" ? Trzeciego lutego tego roku w Katowicach, też w związku z koleją, coś się rozpoczęło.Na stację w Dąbrówce Małej wjechał pierwszy pociąg. Nie żaden ekspres ani pospieszny. Raczej niespieszny a zarazem dynamiczny i pełen życia. Z Cieszyna. Kiedy pasażerowie wchodzili na peron, on wjeżdżał. Wjeżdżał z cichym szeptem. To jego załoga rozpoczynała swój spektakl.

W Katowicach rozpoczęła działalność scena Teatru Gry i Ludzie. Na początek, miejmy nadzieje dobry, swój spektakl "Wschodzenie" wystawiło tam Cieszyńskie Studio Teatralne. Zespół założony w 2000 roku, w swojej pracy odwojuje się zarówno do literatury jak i tradycyjnej kultury ludowej poznawanej bezpośrednio. Aktorzy często podróżują po miejscach gdzie kultura ta jest jeszcze żywa. Choć jak sami mówią coraz trudniej o miejsca "nieskażone" nowoczesną cywilizacją razem z jej dobrodziejstwami i truciznami.

Osnową spektaklu są fragmenty IV i II części "Dziadów". Wplecione w to są pozyskane w wyżej wymieniony sposób elementy autentycznych historii, tradycyjne pieśni, nawiązujące do architektury ziem wschodnich - części scenografii.
Wschodzenie opowiada swoim widzom o miłości, rozstaniu, radości, smutku, zabawie i pijaństwie. O życiu i śmierci. Opowiada słowem mówionym i śpiewanym. Krzykiem. Tańcem. Ciszą. Jeżeli kiedyś będziecie mieli okazję, pójdźcie na to przedstawienie.

A po spektaklu...? A po, aktorzy i widzowie zasiedli przy przygotowanym przez Teatr Gry Ludzie stole. Na nim stał chleb z dobrym smalcem, ogórki, sól i butelki z czymś mocniejszym dla dorosłych uczestników spotkania.  Rozpoczęła się ciekawa rozmowa o spektaklu i metodach pracy zespołu.

I było i minęło i było pięknie i ciekawie.

 

Cieszyńskie Studio Teatralne

Ceszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"

cok@region.cieszyn.pl

Zespól: Ewa Owczarzy, Monika Serafin, Katarzyna Słupczyńska, Piotr Trzaska, Mariusz Kałamaga, Łukasz  Matuszek, Tomasz Majorek, Bogdan Słupczyński, Janusz Zięba, 

Jacek Lidwin 03.02.2003